Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор Мирчевски, добија по 30 дена притвор . Судија на претходна постапка го прифати барањето на СЈО .

Тие се дел од обвинетата група во случајот „Империја“, а се осомничени за неколку кривични дела, меѓу кои злосторничко здружување, измама, перење пари, злоупотреба на службена положба.

Додека траеше распитот до раните утрински часови судскис службеник го бараше Никола Груевски но не успеа да го најде и да му врачи упатен акт за во затвор. До утринава Груевки сам не се пријавил во затворот.