Додека МВР трага по сторителот, струшкото Обвинителство оформи предмет за лицето кое го запали бугарското знаме за време на карневалот во Вевчани.

ка инцидентот се случил вчера околу 15 часот, кога лице што било дел дефилето во рака држело знаме на Бугарија, а при традиционалното палење на маските во центарот на Вевчани, го спуштило во запалениот оган и го запалило.

За настанот експресно реагираше и официјална Софија… Шефицата на дипломатија Екатерина Захариева преку Фејсбук информираше дека му дала налог на амбасадорот во земјава Ангел Ангелов,а тој веднаш упатил остар вербален демарш.