Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева пред малку е одведена со полициска придржувба на распит во Обвинителството. Силни полициски сили ја блокираа улицата каде што живее а во нејзината куќа се вршат претреси и проверки.

Се очекуваат нови детали дали се апси или се вршат дополнителни проверки околу случајот Рекет. Во два часот ќе има официјален пресс Обвинителството.

Обвинителството потврдува дека Катица Јанева е упасена по нардба на обвинител и сега се води како осомничена за злоупотреба на службена должност и овластување.