Во Финска првиот автономен минибус кој може да вози во сите временски услови

2. ноември 2018. / 11:21

Минибусот е дизајниран од  на јапонската компанија Muji, додека системот за автономно возење е развиен од финската компанија Sensible 4

Автономните возила сигурно ќе бидат главниот начин на превоз, барем на јавниот превоз, во не толку далечна иднина. Повеќе компании развиваат ваква технологија, а со развојот на вештачката интелигенција само прашање на време е кога ваквите возила ќе добијат зелено светло од властите во повеќе градови во светот.

Финска ќе биде една од првите земји која ќе воведе јавен превоз со автономни возила. Нивната компанија Sensible 4 веќе работи на систем за автономно управување на возила кој се истакнува по тоа што е развиван во временските услови достапни во оваа северна земја.

Поточно, системот е направен да биде меѓу ретките кои можат да го управуваат возилото во секакви временски услови, односно во услови на дожд, снег, магла, невреме и слично.

Оваа компанија во соработка со јапонската компанија Muji го претставија своето прво автономно возило наменето за јавен превоз. Се работи за минибус кој е направен да изгледа навистина интересно.

Овој минибус може да собере до 10 патници, односно 10 кои ќе можат да седнат и уште 6 кои ќе можат да стојат.

Возилото треба да започне да вози по улиците на Хелсинки од идната година како дел од тест на оваа технологија која треба да станува се повеќе користена, односно помасовно користена.

извор: smartportal.mk


Comments are closed for this post.

Разно

Видео : Несреќата на метрото во Мексико Сити снимана од сигурносна камера – загинаа 20 луѓе

пред 2 недели
Разно

Nomadland – Оскар за најдобар филм

пред 3 недели
Разно

Педофил демне малолетнички на Фејсбук

пред 4 недели
Разно

Инцидент на погребот на принц Филип, гола жена пред замокот Виндзор

пред 4 недели
Разно

Принцот Филип детално го испланирал својот погреб, го дизајнирал дури и возилото кое ќе го однесе до вечниот дом

пред 1 месец
Разно

фото – Тијана Дапчевиќ од револт се ишиша ќелава

пред 2 мес.
Разно

Претседателот Бајден што би рекле битолчани СЕ ОТЕПА ПО СКАЛИ

пред 2 мес.
Разно

Од последици од корона почина Драгољуб Ѓуричиќ – тапанар на “Леб и Сол”

пред 2 мес.
Разно

„Луѓето стварно сакаат да прават скандали“, вели Васил Гарванлиев за обвинувањата дека има бугарско знаме во спотот

пред 2 мес.
Разно

Не стивнуваат реакциите: Британците се бесни по интервјуто на Хари и Меган и од кралицата бараат само една работа

пред 2 мес.