Српските медиуми вечерва пренесуваат дека во сообраќајката во која изутрината загина легендарниот пеач Шабан Шаулиќ починал и музичарот Мирсад Кериќ. Тој имал тешки повреди и покрај сите напори на лекарите им подлегнал на повредите.

Кериќ бил заедно со Шаулиќ на пат кон аеродром. Тој и го управивувал возилото а до него на совозачкото седиште бил Шаулиќ. Шаулиќ почина од тешките повреди и пукната аорта на срцето. болница.

Во болница по тешки повреди е и кумот на Шаулиќ Слободан Бобан Стојаниновиќ. Тој седел на задното седиште. Има пукнати ребра и искршени заби.