Од трагичната смрт на принцезата Дајана на 31 август 1997 година, се напишани милиони зборови за тоа што навистина се случило ноќта кога починала и зошто.

Како атентатот врз американскиот претседател Џон Кенеди, веројатно никогаш нема да ги знаеме одговорите на сите прашања што се појавија за време на истрагата за таа фатална несреќа.

Дали смртта на принцезата Дајана беше навистина несреќа, или нарачано убиство?

Многумина сè уште тврдат дека е убиена. Непосредно пред нејзиниот трагичен крај, таа преку писмо до својот верен батлер предвидела дека ќе биде убиена во сообраќајна несреќа.

Дали има многу заговори за смртта на Дајана – бременост, убиство, планиран брак или само несреќа?

Телефоните на странските дописници во Париз започнаа остро да ѕвонат во еден часот ноќта на 31.08.2009 година.
Уредниците од целиот свет постојано ѕвонеа на телефоните на своите дописниците што спиеја. Сите го поставија истото прашање:
„Слушнавме дека Ди имал сообраќајна несреќа во тунел. Можеме ли да сметаме на ваш текст во следниот половина час за нашето прво утринско издание? “

Ниту еден од овие новинари не успеа ниту да трепне во наредните неколку дена, знаејќи дека може да работат на најголемиот случај на нивните кариери. Последователно, некои од најнечувствителните признаа дека заработиле толку многу пари од оваа трагедија што потоа можеле да се препуштат на луксузен одмор.

На 31 август 1997 година, Дајана загина во сообраќајна несреќа во тунелот Понт де ал Алма во Париз, заедно со Доди Ал-Фајед и менаџерот за безбедност на хотелот Риц-Париз, Анри Пол, кој возеше изнајмен Мерцедес-Бенз низ Париз, но бил прогонуван од папараците. Нивниот црн Мерцедес-Бенц С280 удрил во тринаесеттата колона на тунелот. Тунелот со две ленти е изграден без метална бариера пред колоните. Ниту еден од четворицата патници во автомобилот не носел појас.

Тестовите на крвта покажуваа дека Хенри Пол бил под дејство на алкохол додека возел. Тој возел со голема брзина за да избега од папараците. Тестовите покажуваа дека тој имал три пати поголема содржина на алкохол во крвта.

Таа париска ноќ, Дајана, принцезата од Велс, почина од добиените повреди во сообраќајна несреќа во тунелот во Париз на 36-годишна возраст.


А пред таа вечер, ако сте прашале некого – маж или жена – која била најубавата и сочувствителната жена на светот со која би сакале да излезете на вечера, ќе одговореа: принцезата Дајана.

Во октомври 1996 година, десет месеци пред нејзината смрт, Дајана му напишала писмо на Пол Бурел – кого неофицијално го промовираше од батлер во нејзин доверник и пријател – дека ќе биде убиена во сообраќајна несреќа. Бурел во својата книга „Royal Duty“ пишува дека Дајана му рекла дека ќе го напише ова писмо, објаснувајќи: „Ќе му ставам датум и сакам да го задржиш. За секој случај. “

Таа го ставила писмото во плик и напишала за „Пол“. Тој го чуваше не само писмото, туку и пликот. Таа го именувала и лицето кое ќе ја убие: дневниот весник „Мирор“ објави дел од писмото, но, плашејќи се од гонење, го сокриле името. Дајана пишува: „Седам тука на моето биро во октомври, копнеејќи некој да ме прегрне и да ме охрабри да бидам силна и да ја држам главата високо. Оваа посебна фаза од мојот живот е најопасна “.

Потоа влегува во детали за тоа како ќе биде убиена и го именува нејзиниот убиец. Таа пишува:

„[Име] планира „ несреќа “ со мојот автомобил, несреќа со сопирачките и сериозна повреда на главата за да го расчисти патот за нејзиниот брак со Чарлс“.


Според некои теории, принцезата била убиена од непријатели на семејството Фајед. Името на Мохамед ал-Фајед постојано се вмеша во теории на сомнителни зделки, поткуп на членовите на парламентот, па дури и трговија со оружје, па многумина веруваат дека главна цел на несреќата била Доди. А, присуството на принцезата било совршен начин да се сврти вниманието од вистинскиот мотив.

Таблоидите имаа теорија дека кога починала, Дајана била бремена. Ова е повторно информација која е искривена на многу начини и која донела огромни приходи на жолтата штампа. Една опција што е покрената е дека таа носи дете на Доди, а евентуалниот брак меѓу нив бил непријатен за премногу луѓе. Оваа теорија ја изнесе Крис Лафајет, поранешен вработен во списанието „Пари мач“, кој исто така напиша книга за Дајана. Книгата излезе точно на десетгодишнината од смртта на принцезата, а во неа Лафајет објаснува колку луѓе би биле погодени од можната бременост на Дајана.

Друга теорија вели, авторот не само што ги цитира тајните служби, кралското семејство или деловните партнери на Фајед, туку исто така истакнува дека не треба да се занемаруваат малите играчи во шемата – имено многубројните љубители на Доди. Познат по неговите авантури и плејбој слава, синот на милионерот поплави многу дами со скапи подароци и брачни завети. Една од нив, поранешната манекенка Кели Фишер, дури тврдеше дека Доди бил верен за неа кога починал со Дајана.

Теорија на Крис Лафај е дека Дајана била бремена од нејзиниот поранешен љубовник, за кои многумина сметаа дека е голема љубов во нејзиниот живот – пакистанскиот кардиохирург Хаснат Кан. Француски новинар цитираше таен документ од архивата на една париска болница, со кој се докажува дека во моментот на нејзината смрт принцезата била бремена десет недели, а нејзината врска со Доди траела околу еден месец.

Дури и истакнати пакистански семејства, кои беа остро против врската на Кан со Дајана, се вклучени во теориите на новинарите. Фактот дека книгата е објавена точно на десетгодишнината од смртта на принцезата, многумина се прашуваат дали ова не е само уште еден обид да заработат пари од трагедијата.

Секако, како и со смртта на други познати личности, има сомнежи дека смртта на Дајана дека е лажирана. Се вели дека принцезата и Доди ја исценирале својата несреќа и смрт, за да можат да се повлечат на приватен остров и да живеат непречено од никого. Раѓањето на ваквите теории е сосема природно, според психолозите, бидејќи кога заминува лице од такво значење за луѓето, нормално е неговата смрт да биде доведена во прашање, бидејќи е тешко да се стави крај на легендата.

\

Извор: edna.bg