Шестмина Срби, цивили, кои во Зубин Поток беа уапсени од специјалните единици на Косовската полиција се ослободени, јавија косовските медиуми на српски јазик.

Како што дознава „Радио Контакт плус“, тројца од нив биле примени на клиника во Северна Митровица поради повреди здобиени за време на полициската акција на косовските специјалци на Зубин Поток.

Вчера еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го предупреди Косово да не прават тензии.