Уловена на безбедносни камери сокриени во домот, како психо-физички малтретира тригодишни деца. Уште една дадилка од Скопје е осомничена за Запуштање и малтретирање деца, а ја открила и пријавила мајката која ја ангажирала.

Обвинителството бараше 55 годишната жена да биде притворена во Шутка поради опасност од бегство, влијание кај сведоци и ризик од повторување на делото, а Кривичниот суд и определи куќен притвор од 30 дена.

„Ценејќи ги фактите и доказите судија на претходна постапка определи куќен притвор од 30 дена, на која странките имаат право на жалба.“ – велат за тв24 од Кривичниот суд.

Според обвинителството, дадилката е снимена во текот на месецов, како вербално ги напаѓа, навредува, но и физички ги удира и куби за коса двете близначиња. Ова е втор ваков случај во период од две недели. Претходно, јавноста ја згрози снимката од дадилката во игротека во кафулето Дежа Ву, која физички малтретираше двегодишно дете, а која веќе е во притвор.

Министерката за труд и социјала Мила Царовска денеска не сакаше да ги коментира случаите и да одговори дали дадилките имале соодветни лиценци, бидејќи вели не сака да се меша во работата на органите на прогонот.