Полицијата во Кичево во неделата вечер во центарот на градот притворила две лица осомничени за трговија со наркотици. Во нивното возило пронајдени се пакувања со марихуана, пари и нож, за што ќе заработат кривична пријава и ќе се побара мерка притвор.  

„По претходно издадена наредба од судија на претходна постапка од Основен суд Кичево, извршен е претрес во нивниот дом во Кичево, при што се пронајдени кокаин, хероин, марихуана, вага за мерење и големи износи на парични средства, за кои постои сомневање дека потекнуваат од продажба на наркотична дрога“, се вели во соопштението на МВР. 

Полицијата против браќата С.А. и А.А. во изминатиот период поднела бројни кривични пријави до надлежното Јавно обвинителство и Судот, поради агресивно и насилно однесување, загрозување на сигурност и упатување на сериозни закани по граѓани и полициски службеници и нивните семејства, но завршиле без исход.