Братучедите  Марија Витанова(24) и Методи Витанов (25) утринава загинаа во сообраќајна несреќа која се случила во Пјаченца, Италија. Заради неприлагодена брзина нивниот автомобил „Рено клио“ удрил во дрво, по што се запалил. Италијанските медиуми пренесуваат дека Марија Витанова е ќерка на македонскиот конзул во оваа земја, струмичанецот Стојан Витанов.

Двајцата братучеди не можеле да излезат и настрадале на местото на несреќата.

Il tragico incidente di questa notte in via Gadolini a Piacenza con due giovani vittime www.piacenzasera.it

Posted by PiacenzaSera.it on Sunday, 2 February 2020