Kim Jong-un arrives to Vladivostok for upcoming summit with Putin (Part 2)READ MORE: https://on.rt.com/9sxa

Posted by RT on Wednesday, April 24, 2019

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун ја премина границата и влезе во Русија со воз, ден пред официјалната средба со рускиот претседател Владимир Путин која треба да се одржи во рускиот град Владивосток. Видео од церемонијата за пречек на станицата Каш, која се наоѓа на границата, е објавено на официјалната страница на регионалната влада на областа Приморје. На него се гледа како лидерот на Северна Кореја добива цвеќе и пробува од лебот кој му го нудат девојчиња облечени во руска народна носија. Руската агенција Интерфакс јавува дека во делегацијата која го пречека Ким биле заменикот министер за надворешни работи Игор Моргулов, рускиот амбасадор во Северна Кореја Александр Матсегора, министерот за развој на рускиот далечен исток Александр Козлов и гувернерот на регионот Приморје Олег Коземјако. Прес службата на тој регион го цитира Ким дека рекол оти одамна сакал да ја посети Русија.