Утринава е уапсен државниот секретар во Министерството за информатичко општество, кадар на ДУИ. Налогот за негово апсење го издала обвинителката за организиран криминал, Вилма Русковска. Тој е осомничен за злоупотреба на службена положба и овластувања и за земање провизија од добиен тендер.