Доналд Трамп стана првиот американски претседател кој влегол во Северна Кореја откако се ракуваше со Ким Џонг-ун и се прошета со него на севернокорејската страна на граница со Јужна Кореја. Откако стапна на севернокорејско тло, Трамп кажа:

„Стапнувањето преку таа линија е голема чест, направивме голем процес, големи пријателства направивме и ова, конкретно, е големо пријателство“.