Премиерот на Косово, Рамуш Харадинја, пред малку поднесе оставка на функцијата.

Според косовските медиуми, Харадинај се одлучил на овој чекор поради тоа што добил покана од тамошниот Специјален суд да се појави како осомничен во тековен случај.