Само осум дена по нејзиниот напад на тресење на јавен настан, кој предизвика големо внимание во јавноста, германската канцеларка денеска повторно имаше исти проблеми.

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска повторно силно се тресеше за време на официјална церемонија во Берлин. Краткиот инцидент се случи во затворен простор, додека Меркел стоеше покрај германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер на церемонијата на именување на новата министерка за правда Кристина Лембрехт во претседателската палата Белви во германската престолнина. 

На германската канцеларка, која изгледаше нестабилно и се тресеше, ѝ беше понудена чаша вода, која таа ја одби. Половина час подоцна, кога пристигна во Бундестагот, таа изгледаше сосема добро.