Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи помеѓу заедниците, Артан Груби во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 рече дека ги платил неговите казни од 500 и 20 евра за роденденската прослава на лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Тој ја платил и казната за Ахмети од 20 евра.

„Јас ја платив казната на Али Ахмети, другите сите сами си платија. Десет минути пред да се сликаме беше и Зоран Заев. Грешка беше. Беше еуфорија. Како сите граѓани и ние сме еднакви пред законот и си плативме казна“, рече Груби.