Регион

ВИДЕО: Колони возила на KFOR кон северот на Косово


Magjistralja Pejë-Prishtinë blindohet nga eskorta e FSK-së#Shperndaje

Posted by IndeksOnline on Thursday, December 13, 2018

Повеќе од 45 возила на КФОР утрово заминаа во северниот дел на Косово и според информациите на Танјуг од терен, тие се движат кон градот Лепосавиќ.

Покрај борбени возила, тие носат и опрема за блокади и правење бариери, како градежни машини и жица.

Возила на КФОР, во кои се наоѓаат припадници на унгарскиот контингент, се поставени на две локации близу Лепосавиќ, пренесува Прва ТВ.

Се очекува Приштина утре да донесе одлука за формирање на војска на Косово, но нема потврда дека движењето на КФОР е поврзано со тоа.

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *