Регион

Во трка со џипови загинаа момче и девојка


Дваесет и пет годишниот Милош Николиќ и неговата девојка, 21-годишната Наташа Белчевиќ загинаа во сообраќајна несреќа, за која постои сомнение дека ѝ претходела трка со други возила.

Синоќа во Белград, загинаа Милош И драгана од Ново Село.

Тие биле во „џип“ кој удрил во автобус на ноќна линија 32, чиј возач бил 50-годишниот Д.Џ. и кондуктерката 56-годишната Џ.С. кои се тешко повредени.

Несреќата се случила во моментот кога џипот со кој управувал Николиќ се движел во кон центарот на градот, каде налетал на автобус од спротивен правец кој вртел лево на раскрсница.

Според српските медиуми момчето возело со 200 километри на час во моментот кога удрил во автобусот. Наводно се тркале со друго возило. Бризнометарот на автомобилот вил закочен на 170 км односно тоа би требало да е брзината со кој аудриле.

Момчето потекнува од сиромашно семејство кое продавало роба на пазар таткото е дијабитичар и инвалид. Момчето од скоро изнајмил со братот кафе бар сопственост на будбалски клуб. Сестрата му е пред породување.

Никому не му е јасно како се случила нереќата оти момчето воопшто ниту пиело ниту се дрогирал ниту пушел цигари. Џипот го купил пред еден месец, а вечерта со девојката биле на слава и на посета кај пријатели. Наводно според очевидци вториот џип со кој се тркале успеал да го избегне автобусот и застанал. Две момчиња излегле од автомобилот но кога го виделе ужасот побегнале. Не се исклучува грешка и кај возачот на автобусот кој пред да заврти требало да го пропушти џипот но сепак истрагата овие детали уште ги нема одговорено.

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *