Регион

ВИДЕО: Предупредување за цунами кај грчкиот остров Закинтос


 

Најмалку тројца се повредени во земјотресот со јачина од 6,8 степени според Рихтер што утрово ја погоди јужна Грција, но засега нема информации за евентуални жртви. Најмногу штета има островот Закинтос, каде се оштетени пристаниште и манастир од 15 век.

Потресот беше почувствуван во Македонија, во Албанија, Малта, Италија и Либија.

Епицентарот е регистриран во Јонското море, околу 130 километри југозападно од Патрас на Пелопонез, на длабочина од 14 километри.

По силниот земјотрес во Грција, кој беше почувствуван и во Македонија и Албанија, издадена е и тревога за цунами на брегот на Средоземно море.

Според соопштението на Европскиот сеизмолошки центар, постои опасност од забрзано растење на висината на брановите и затоа од луѓето е побарано да останат подалеку од плажите.

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *